Prečítaním tohto článku je veľmi pravdepodobné, že vaše skladovacie metódy pri uskladnení kávy by sa mohli zlepšiť. Pripravili sme si pre vás stručné fakty o tom, ako správne uchovávať kávové zrná alebo mletú kávu, tak aby sa dosiahla maximálna čerstvosť a chuť.

Čomu je potrebné pri skladovaní kávy zabrániť

  • Vyvarujte sa slnečnému žiareniu.
  • Vyvarujte sa teplu.
  • Vyvarujte sa pare (zvážte, kde kávu skladujete a držte ju čo najďalej od varičov, sporákov atď.).
  • Vyvarujte sa vlhkosti.
  • Chladničky môžu taktiež ovplyvniť chuť kávy, nakoľko prostredie je v nich vlhké a káva pôsobí ako absorber a môže na seba naviazať všetky všetky arómy v chladničke. To bude mať určite negatívny vplyv na konečnú chuť vašej šálky kávy.

Miesta na ukladanie kávy

Kávu je najlepšie uchovávať v suchej, vzduchotesnej nádobe s tmavými stenami resp. v chladných, tmavých a suchých miestach. Pri výbere nádoby a umiestnenia obľúbenej zmesi nezabudnite na už spomínaný vzduch, vlhkosť, teplo a svetlo.

Druhy kávových nádob

Po otvorení originálneho balenia kávy káva rýchlo stráca čerstvosť. Z tohto dôvodu budete chcieť dať svoju kávu do správneho obalu čo najskôr.

  • Na skladovanie kávy sú ideálne sklenené, keramické alebo nereaktívne kovové nádoby so vzduchotesnými tesneniami.
  • Káva sa môže skladovať čerstvá v čírych, sklenených nádobách alebo číreho plastu, iba ak sú nádoby uchovávané na chladnom a tmavom mieste.
  • Na skladovanie na pracovnej doske sú najlepšie nepriehľadné a nepriepustné nádoby.

Čerstvosť kávy

Káva začína strácať čerstvosť hneď po pražení a je na svojom vrchole v prvých dňoch po pražení. Mletú kávu je najlepšie skonzumovať do 1-2 týždňov od praženia. Zrnkovú kávu je najlepšie skonzumovať do 1-2 mesiacov od praženia. Samozrejme trvanlivosť kávy je ďaleko dlhšia avšak bavíme sa bavíme o konzumácii pri jej maximálne čerstvosti.

Tu je niekoľko tipov, ako udržať svoju kávu v tej najlepšej kvalite:

  • Aby ste si udržali čerstvú kávu, kupujte iba praženú kávu v množstvách, ktoré vám vydrží iba jeden až dva týždne
  • Ak si chcete kúpiť väčšie množstvo kávy, uložte jej väčšiu časť do vzduchotesnej nádoby na chladnom a tmavom mieste a menšie množstvo uchovávajte v inej nádobe na každodenné použitie. Väčšiu nádobu otvárajte iba pre prípad plnenia nádoby na každodenné použitie. Skladovaním kávy týmto spôsobom znížite jej expozíciu so vzduchom.

Mletá vs. zrnková

Mletá káva má omnoho väčší plošný obsah ako zrnková káva, takže jej kvalita a čerstvosť sa stráca oveľa rýchlejšie. Ak máte čas, energiu a vybavenie, je ideálne zomlieť si kávu každé ráno. Ak nie ste na toto odhodlaní, stále si môžete vychutnávať čerstvú kávu, ak ju spotrebujete dostatočne rýchlo, tak ako bolo uvedené vyššie.

Pokiaľ je to možné kupujte čo najkvalitnejšiu a najčerstvejšiu zrnkovú kávu a zabezpečíte si kaviarenský zážitok aj u vás doma. S takouto kávou vás budú čakať delikátne vône, bohatá pena, jasné chute.